Cantonament Baile Herculane

In perioada 16 – 23 iulie, un lot format din 14 sportivi ai clubului nostru a partipat la cantonamentul de vara, organizat anul acesta la Baile Herculane. Statiunea este considerata „un dar al zeilor”, fiind recunoscuta pt eficacitatea miraculoasa a izvoarelor termale, dar si pentru cadrul pitoresc al acesteia, intr-o vale adapostita de munti, o frumusete unica.

Acest cadru de vis le-a dat ocazia sportivilor nostri sa isi imbunatateasca performantele, participand zilnic la antrenemente specifice de inot, alergare si bicicleta, dar si la simulari ale unui intreg concurs de traitlon. Multumiri speciale dlui Doru, de la pensiunea VASY XL, care a permis accesul lotului nostru de sportivi la Lacul Prisaca, unde acestia si-au putut desfasura in conditii optime antrenamentele de inot in ape deschise.

In acelasi timp, in cadrul acestui cantonament Radu s-a putut baza pe ajutorul neconditionat si de nepretuit al voluntarilor clubului nostru: Lavinia, Costi si Gelu, ajutor ce a facut posibila desfasurarea logistica a cantonamentului: asigurarea traseelor de alergare si ciclism, avand in vedere desfasurarea lor pe soseaua strajuita de munti si paduri.

Timp de 8 zile, sportivii au alergat pe carari de munte, au inotat in lacuri de munte, in Dunare, au avut parte de catarari montane cu bicicleta, dar si de antrenamente de mecanica- depanare. Eforturile lor au alternat cu perioade de relaxare: inot in piscina hotelului, excursii la Cazanele Dunarii si la cascada Bigar, peisaje naturale incantatoare care i-au incarcat de energie.

S-au intors dupa o saptamana intensa mai puternici si mai increzatori in fortele lor!

Niciun comentariu la "Cantonament Baile Herculane"


    Ai ceva de spus?